Tvůrci filmu Sněženky a machři po 25 letech točí nový film s Krobotem a Medveckou v hlavních rolích

Back

27.6.2010

Režisér filmu Sněženky a machři po 25 letech, Viktor Tauš, se svým produkčním partnerem Michal Kollárem a hudebním skladatelem Waltrem Kraftem, společně produkují nový film s názvem DŮM. Vedle držitele Českého lva Miroslava Krobota a držitelky ceny Thalie Taťjany Medvecké v hlavních rolích, se ve filmu objeví Ester Geislerová a debutující Judita Bárdos. Scénář filmu, jehož autorkou je mladá režisérka a scénáristka Zuzana Liová, obdržel v roce 2007 na MFF CANNES prestižní cenu Krysztofa Kieslowského pro nejlepší středoevropský nerealizovaný scénář. Premiéra filmu je plánována na podzim roku 2011.

Do režisérského křesla tentokrát usedla sama autorka scénáře Zuzana Liová. „Takto citlivý a specificky zasazený film musí logicky jeho autorka režírovat sama. Našim cílem je vytvořit autorce-režisérce zázemí a svobodu, jakou si její projekt zasluhuje,“ uvádí za producenty Viktor Tauš.

Spolupráci s režisérkou Liovou si pochvalují rovněž sami herci: „Se Zuzanou se mi pracuje moc dobře. Je vlídná, laskavá, ví, co chce. Jen nevím, jak se jí pracuje se mnou. Přece jen hraju léta ve velkém divadle a moje herectví je tím určitě nějakým způsobem poznamenáno. Zuzana po nás chce, abychom existovali skoro jako v nějakém dokumentárním filmu, říkám existovali, ne hráli, rozumíte mi, co mám na mysli,“ dodává s úsměvem Taťjana Medvecká.

Scénář celovečerního filmu „Dům“ vznikl v rámci celoevropské struktury grantů MEDIA a získal mnoho ocenění a profesionálních doporučení. Mimo ocenění z Cannes jmenujme například prestižní Hartley Merrill International Screenwriting Prize (2005) pro nejlepší národní scénář.

Film vypráví příběh otce, který pro každou ze svých dcer staví na vlastní zahradě DŮM. Do stavby domů projektuje všechny své sny a ambice, které ztratil v éře komunismu. Poté, co vyžene z domu starší dceru, která ho „zklamala”, soustředí veškerou sílu na budování domu pro mladší Evu. Konflikt mezi generacemi se vyostřuje v okamžiku, kdy i Eva začne proti otci a jeho snu nečekaným způsobem rebelovat. Jakou cenu zaplatí všichni zúčastnění, až všechna skrytá tajemství vyplují na povrch?

Obsazení:
Miroslav Krobot
Táňa Medvecká
Ester Geislerová
a debutující Judita Bartos

Tvůrci:
Scénář, režie: Zuzana Liová
Kamera: Juraj Chlpík, Jan Baset Střítežský
Hudba: Walter Kraft
Zvuk: Lukáš Moudrý
Střih: Maroš Šlapeta

Koproducenti         Fog’n’Desire Films s.r.o., Samastinor a.s., Česká Televize, Slovenská Televize

Kontakt:
Mgr. Petr Engliš
PR manager
Tel: 724 934 243
Email: tiskove@dumfilm.cz

ocenění