Do kin míří český film DŮM s Miroslavem Krobotem v hlavní roli. Příběh nedokonalého muže snícího o dokonalé rodině.

Back

26.8.2011

Praha, 26. srpna 2011 – Již 20. října letošního roku se v českých kinech premiérově představí mezinárodně mnohonásobně oceněný snímek režisérky Zuzany Liové – drama DŮM. Scénář filmu získal už v roce 2007 na MFF Cannes prestižní cenu Krysztofa Kieslowského za nejlepší středoevropský scénář. Produkce snímku se před dvěma lety ujali Viktor Tauš a Michal Kollár, tvůrci filmu Sněženky a machři po 25 letech a Poslední plavky. Vedle excelujícího Miroslava Krobota v hlavní roli se ve filmu objeví Taťjana Medvecká, Ester Geislerová a Judit Bárdos, pro kterou se DŮM stal filmovým debutem.

„DŮM je příběh o tom, že v životě často chceme dávat dary z lásky a nejsme si přitom schopni uvědomit a připustit možné následky svých činů. To pak může vést k rodinným tragediím a generačním střetům,“ uvedla režisérka a scénáristka filmu, Zuzana Liová. „Podstatným rysem filmu je, že herci v něm vlastně ani nehrají, ale spíše existují, což je pro tento snímek naprosto nezbytné. To bylo nakonec i jedno důležitých kritérií při výběru hereckého obsazení,“ dodala k filmu Zuzana Liová.

DŮM je intimním dramatem otce a dcery, příběhem o lásce, střetu snů různých generací a neutuchající touze po svobodě. Imrich buduje svůj vlastní životní sen – staví dům pro svoji mladší dceru Evu. Do stavby domu projektuje všechny své sny a ambice, které ztratil v éře komunismu. Na rodinném dvoře však stojí rozestavěné domy dva – první, nedokončený dům měl patřit Evině starší sestře Janě. Ta se ale otcovi vzepřela a Imrich ji i s její rodinou ze svého života „vyškrtl“. Eva sní o tom, že po maturitě konečně opustí „vězení dokonalého domova“ i život na maloměstě a konečně se vydá poznávat jiný svět. Těžce nese otcovy starosvětské názory a jeho chování vůči matce a sestře, chodí za školu, tajně se stýká se sestrou a její rodinou, přivydělává si a dělá vše proto, aby mohla co nejdříve „vypadnout“. Nečekaně ji cestu zkříží nový muž, starší a ženatý Jakub, se kterým jí do života přibude další tajemství. Brzy však všechna tajemství začnou vyplouvat na povrch a jejich životy naberou nečekaný zvrat…

DŮM byl uveden ve světové premiéře na Mezinárodním festivalu Berlinale 2011, v sekci Fórum, která je věnována mladým talentům. Od té doby film prošel řadou dalších mezinárodních festivalů a stal se na nich nejvíce oceňovaným českým filmem posledních let.

Herecké obsazení
Imrich - Miroslav Krobot
Eva - Judit Bárdos
Viera - Táňa Medvecká
Jakub - Marián Mitaš
Hana - Ester Kadlecová Geislerová

Tvůrci filmu
Scénář a režie: Zuzana Liová
Kamera: Juraj Chlpík, Jan Baset Střítežský
Hudba: Walter Kraft
Zvuk: Lukáš Moudrý
Střih: Anna Johnson Ryndová

Producent
Fog´n´Desire Films s.r.o., Viktor Tauš, Michal Kollár

Koproducenti
Samastinor a.s., Česká Televize, Rozhlas a televízia Slovenska

Film vznikl za přispění
Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, Ministerstvo kultúry SR, Eurovia Vinci, Eurimages, Media, Slovenský audiovizuálny fond

Partneři filmu
Publicis, PEPR Consulting

Mediální partneři
Frekvence 1, Metropol TV, Lidové noviny, Style, jenprozeny.cz

Distributor
Falcon

ocenění